UZV srca (ultrazvuk srca)
Ultrazvuk srca (ehokardiografija) s color dopplerom omogućuva dijagnostiku bolesti srčanog mišića, zalistaka, srčane ovojnice, aorte i prirođenih srčanih mana. UZV srca koristi se ne samo za dijagnozu bolesti nego i za njeno praćenje i odabir terapije. Uz pomoć suvremenog UZV srca s color doppler-om u Poliklinici Fleur moguće je dobiti veliki broj informacija o srcu i srčanim strukturama. Ultrazvuk je poželjno napraviti ukoliko imate šum na srcu, patološki nalaz EKG-a, poremećaj srčanog ritma, tegobe poput intolerancije napora, osjećaj gušenja, bol u prsima, nepravilan rad srca, gubitak svijesti, zaduhe, ali i preventivno kod osoba koje imaju obiteljski i osobni visoki rizik za kardiovaskularne bolesti (pretilost, pušenje, povešene masnoće u krvi, fizička neaktivnost itd). Izuzetno je važno naglasiti potrebu kardiološkog pregleda s ultrazvukom srca u sportaša starijih od 35 godina, no i osoba te dobi koje se odlučuju uključiti u rekreativne sportske aktivnosti.
Kardiogoniometrija
Kako se ultrazvukom ne mogu dobiti informacije o eventualnim suženjima koronarnih arterija, u Poliklinici Fleur, po prvi puta u Hrvatskoj, dostupna je kardiogoniometrija (patentirana u Njemačkoj), koja - rano, brzo, jednostavno i pouzdano - otkriva koji je uzrok boli u prsima. Statistički je značajno učinkovitija u predviđanju koronarne bolesti u usporedbi s ergometrijom (klasičnim testom opterećenja). Za razliku od ergometrije, traje tek par minuta, tijekom pregleda pacijent odjeven leži na stolu, a na prsima mu je položen mali, lagani uređaj koji je povezan sa zaslonom računala. Ovaj uređaj pouzdano i točno mjeri rad srca te automatski tumači nalaze, pa liječnik može odmah odrediti dijagnozu. A to znači i odmah, po potrebi, uputiti pacijenta na bolničko liječenje. Idealna je metoda za rano otkrivanje prijetećeg srčanog udara, kad su nalazi EKG-a nespecifični.
Ergometrija (test opterećenja)
Ergometrija, odnosno test opterećenja u pravilu je prva pretraga koju se primjenjuje u dijagnostici bolesti koronarnih arterija (stabilne angine pektoris). Osim kod osoba kod kojih se radi određenih simptoma sumnja na bolest, pretraga se koristi i u brojnih drugih indikacija. Tako se testom opterećenja može procjeniti sposobnost pojedinca za podnošenje određenih tjelesnih napora, bilo u smislu rekreacije ili rehabilitacije (procjena funkcionalnog kapaciteta), pratiti kretanja vrijednosti arterijskog krvnog tlaka i frekvencije pulsa pri raznim stupnjevima optererćenja, u čemu je pretraga nezamjenjiva. Ergometrija je neinvazivna i obično najdostupnija metoda, a tijekom koje se ispitanike podvrgava standardiziranom opterećenju, bilo na traci ili bicklu. Primjenjuje se u osoba koje mogu izdržati umjereno ili veliko fizičko opterećenje te nemaju bolesti koji ih onemogućavaju u hodanju i/ili općenito fizičkoj aktivnosti. Dijagnostička vrijednost ergometrije (osjetljivost i specifičnost) u otkrivanju koronarne bolesti razlikuje se među spolovima i dok je u muškaraca test relativno pouzdan, kod žena je dijagnostička osjetljivost znatno niža.
Ergometrija i kardiogoniometrija (CGM)
Kombiniranjem nalaza kardiogoniometrije (CGM) i ergometrije postižu se vrlo dobri rezultati u postavljanju dijagnoze koronarne bolesti. Poglavito kada su nalazi ergometrije granični te u žena, nalaz kardiogoniometrije (CGM) dovodi do značajnog porasta osjetljivosti testa i znatno veće sigurnosti u postavljenju dijagnoze angine pektoris. Kombiniranjem te dvije neinvazivne dijagnostičke metode u velikog se broja bolesnika može izbjeći dodatne, tzv. invazivne dijagnostičke pretrage te one koje uključuju upotrebu kontrasta (isključuje se mogućnost alergijske reakcije kao i negativni utjecaj na bubrežnu funkciju) ili izlaganja radioaktivnom zračenju.
Sprječavanje nepotrebnog izlaganja zračenju vrlo je važno pacijentima oba spola, no poglavito ženama, budući da je fokus rentgenskih zraka prsni koš, a karcinom dojke je i dalje najčešća maligna bolest u ženskoj populaciji s visokim mortalitetom.Ambulatorni monitoring krvnog tlaka - Holter
Kontinuirano 24 satno mjerenje- Holter, važan je kao nedvojbeni dokaz bolesti povišenog krvnog tlaka, procjenu postojanja tzv. hipertenzije bijele kute (engl. “white-coat” hipertenzije), za procjenu uspješnosti liječenja i prilagodbe propisane terapije. Ovom se metodom, također, dokazuje postoji li ili ne 10–20% sniženje krvnog tlaka tijekom spavanja, a izostanak kojeg može značiti povišen kardiovaskularni rizik.
NAŠ KARDIOLOG
USLUGE
- Kardiogoniometrija
- UZV srca
- EKG
- Ergometrija (test opterećenja)
- Kontinuirano 24 satno mjerenje krvnog tlaka- Holter
- Subspecijalistički pregled
- Konzultacije i drugo mišljenje
Naši klijenti o profesoru Pintariću
Kad volimo neku osobu kažemo da smo joj darovali svoje srce. Kad je netko jako dobar prema nama, kažemo da je on naše srce. Nažalost, i kada smo ozbiljno zabrinuti za svoje zdravlje jer nas probada ili osjećamo žareću bol u prsima, s razlogom prvo pomislimo na srce – preciznije srčani udar.
U razvijenim zemljama, srčanožilne bolesti vodeći su uzrok smrtnosti i od njih, prema posljednjim podacima, godišnje u svijetu umire 17 milijuna ljudi, a u našoj zemlji 27.000. Zadnjih godina u Hrvatskoj je učestalost smrtnosti od srčanožilnih bolesti iznosila visokih 49,6 posto, pri čemu se čak 31 posto odnosilo na muškarce i žene u najboljim godinama.
U sjeni ovih poznatijih brojki često nam promakne podatak da, nažalost, trećina ili više osoba koje dožive srčani udar umre prije nego stignu u bolnicu, a u ostalih 30% slučajeva srčani udar prate toliko nespecifični simptomi da ga je teško prepoznati. To je posebno čest slučaj kod osoba sa šećernom bolešću te starijih osoba.
Pošaljite upit
Tel: +3851 3764 246
E-mail: [email protected]
Lokacija:
Trg Petra Preradovića 6
Poliklinika Fleur smjestila se na drugom katu "Centra Cvjetni“ (ulaz s Varšavske) Vidi kartu.