Kolposkopija - kada i zašto?
Papa test (citološka metoda) i kolposkopija, kao komplementarne metode probira, imaju visoku dijagnostičku vrijednost u detekciji premalignih (CIN I, II, III) i malignih lezija vrata maternice. Kolposkopija je sigurni postupak koji nosi vrlo malo rizika. Kolposkopiju se može raditi tijekom svakog ginekološkog pregleda, ali se izvodi kada za to postoje indikacije. U slučaju da ginekolog tijekom kolposkopije pronađe suspektna (sumnjiva) područja abnormalnosti sluznice (epitela), tada se može učiniti ciljana biopsija i uzeti uzorak tkiva za daljnju patohistološku analizu. Prisutne promjene na vratu maternice, tzv. „ranice“, krvarenje nakon spolnog odnosa, te nalaz Papa testa koji zahtijeva daljnja ispitivanja su jedne od najčešćih indikacija. Druge moguće indikacije obuhvaćaju kondilome na vanjskim genitalnim organima, rodnici i vratu maternice, bijele promjene na vratu maternice, upalu vrata maternice, neobjašnjiva vaginalna krvarenja, polipe vrata maternice.
Kako se izvodi kolposkopija?
Kolposkopija je kao metoda vrlo jednostavna,bezbolna i neškodljiva, a tehnika samog pregleda traje svega nekoliko minuta. Kako bi se pripremili za kolposkopiju, specijalist ginekolog bi vam mogao savjetovati izbjegavanje narudžbe termina zahvata sve dok ne završi mjesečno krvarenje (naime, kolposkopija se ne radi tijekom mjesečnice), kao i izbjegavanje korištenja tampona i vaginaleta (tableta za rodnicu) dva dana prije kolposkopije. Nije preporučljivo ni ispirati rodnicu dezinfekcijskim sredstvima od prethodnog dana do zahvata. Također, savjetuje se apstinencija od spolnih odnosa dan ili dva prije zahvata.

Kolposkopija je medicinski postupak kojim se pod velikim povećanjem i osvjetljenjem promatra vrat maternice, rodnica i stidnica pomoću posebno dizajniranog pokretnog mikroskopa pod nazivom kolposkop.
Što nakon kolposkopije?
Ukoliko tijekom kolposkopskog pregleda nije rađena biopsija, nema nikakvih ograničenja u svakodnevnoj tjelesnoj aktivnosti, jedino je moguće primijetiti lagano točkasto krvarenje ili sukrvicu iz rodnice u trajanju od dan ili dva. Ukoliko je pak rađena biopsija, tada se mogu očekivati bolovi vanjskog spolovila ili rodnice u trajanju do dva dana, lagano krvarenje iz rodnice kroz par dana, kao i tamni iscjedak iz rodnice. Shodno tome, mogu se koristiti pamučni ulošci, ali valja izbjegavati tampone, ispiranje rodnice i spolne odnose tjedan dana nakon biopsije. U slučaju da je nakon kolposkopije i /ili biopsije prisutno obilno krvarenje, zimica, povišena tjelesna temperatura ili jaki bolovi u donjem dijelu trbuha, tada bi svakako bilo dobro javiti se na pregled. Naime, navedeni znakovi i simptomi mogu upućivati na komplikacije te zahtijevaju daljnju obradu i liječenje.
Ginekolog uzima u obzir kolposkopski nalaz zajedno sa nalazom Papa testa i postupa prema stručnom algoritmu, koji će za određene slučajeve odrediti ili novu dijagnostičku mjeru ili neki terapijski postupak, odnosno konzervativno praćenje (redovne kontrole).
Pošaljite upit
Tel: +3851 3764 246
E-mail: [email protected]
Lokacija:
Trg Petra Preradovića 6
Poliklinika Fleur smjestila se na drugom katu "Centra Cvjetni“ (ulaz s Varšavske) Vidi kartu.