
Alternativa hormonskom nadomjesnom liječenju
11. veljače 2025.Kako restrikcija (ograničenje unosa) hrane utječe na hormonalno zdravlje?
U današnjem svijetu, gdje su dijete i strogi režimi vježbanja često prikazani kao put do zdravlja i ljepote, mnoge osobe nesvjesno ulaze u opasnu zonu poremećaja prehrane.
Jedna od ozbiljnih posljedica kronične restrikcije hrane i intenzivnog fizičkog napora može biti funkcionalna hipotalamička amenoreja (FHA) – stanje u kojem dolazi do izostanka menstruacije i prestanka rada jajnika zbog poremećaja lučenja hormona na nivou hipotalamusa i hipofize (dijelova mozga).
Osim energetskog deficita uzrokovanog ograničenim unosom hrane i pojačanom fizičkom aktivnosti, fizički i emocionalni stres istim mehanizmom u mozgu uzrokuju poremećaj menstrualnog ciklusa. Drugim riječima, svaka situacija iz vanjske ili unutarnje okoline može djelovati kao stresor i pokrenuti složeni odgovor organizma kojim se on nastoji prilagoditi na novonastalu situaciju u tijelu štedeći i preusmjeravajući energiju na vitalne funkcije. S obzirom da reprodukcija ne spada u vitalne funkcije, jajnici prestaju raditi.
Ovaj oblik amenoreje je od evolucijskog značenja, jer štiti tijelo od trudnoće koja bi u uvjetima u kojima postoji iscrpljenost i podhranjenost organizma bila sama za sebe još veći rizik.
U ovom tekstu istražujemo vezu izmedu poremećaja prehrane i FHA, kako prepoznati simptome, te koje korake poduzeti za oporavak.
Što je FHA?
Funkcionalna hipotalamička amenoreja (FHA) je oblik sekundarne amenoreje, što znači da menstruacija izostaje šest ili više mjeseci kod žene koja je prethodno imala redovite cikluse. Ovo stanje nastaje kada hipotalamus, dio mozga odgovoran za regulaciju hormona, smanji lučenje gonadotropin-oslobadajuceg hormona (GnRH). To dovodi do poremećaja u radu hipofize i smanjene proizvodnje ključnih hormona za ovulaciju – folikulostimulirajućeg hormona (FSH) i luteinizirajućeg hormona (LH).

Hormonski profil osoba sa FHA je:
LH su obično niske, dok FSH i PRL su u granicama normale, E2 (estrogen) je na donjoj granici za normalne vrijednosti ili ispod, kortizol je na gornjoj granici za normalne vrijednosti ili čak malo viši, inzulin i leptin su na donjoj granici normalnih razina, GUK (šečer) je u granicama normale, dok je SHBG (proteinski nosač spolnih hormona) na gornjoj granici normalne vrijednosti sa smanjenom razinom ukupnog testosterona.
Gotovo uvijek je fT3 (štitnjača) značajno snižen, dok su fT4 i TSH u granicama normale.
Od ostalih laboratoriskih parametara treba spomenuti mogućnost povišenja vrijednost jetrene probe (AST) kao pokazatelja mišičnog oštećenja, paradoksno povišenje LDL i ukupnog kolesterola. Vitamin B12 i folati te željezo često su sniženi, dok feritin zbog oksidativnog stresa može biti povišen.
Najčešći uzroci FHA su:
- Nedovoljan unos kalorija – restriktivne dijete, anoreksija, bulimija ili ortoreksija.
- Intenzivna fizička aktivnost – prekomjerno vježbanje bez adekvatnog oporavka.
- Niski postotak tjelesne masti – smanjenje masnog tkiva može poremetiti ravnotežu estrogena.
- Visoka razina stresa – kortizol, hormon stresa, može inhibirati funkciju hipotalamusa.

Povezanost poremećaja prehrane i FHA
Poremećaji prehrane, poput anoreksije nervoze i bulimije, mogu značajno utjecati na hormonsku ravnotežu. Kako je na početku rečeno kada tijelo ne prima dovoljno energije iz hrane, ono ulazi u stanje “preživljavanja” i smanjuje proizvodnju spolnih hormona kako bi sačuvalo energiju za vitalne funkcije.

Kod osoba koje prakticiraju restriktivne dijete ili intermittent fasting, tijelo može doživjeti kalorijski deficit sličan onome kod anoreksije, što može dovesti do prestanka menstruacije. Isto tako, osobe s ortoreksijom (opsesijom zdravom prehranom) često unose premalo masti i ugljikohidrata, ključnih za proizvodnju estrogena i progesterona zbog čega im se također može desiti poremećaj ciklusa.
Kombinacija poremećenog unosa hrane i intenzivnog treninga dodatno povećava rizik od FHA, osobito kod žena koje se bave sportovima poput trčanja, plesa, gimnastike i bodybuilding-a.
Koje su posljedice FHA?
Izostanak menstruacije nije samo problem za plodnost – dugoročno može imati ozbiljne zdravstvene posljedice:
- Smanjena gustoća kostiju – niske razine estrogena povećavaju rizik od osteoporoze i prijeloma.
- Hormonalna neravnoteža – može uzrokovati depresiju, anksioznost i umor.
- Poremećaj rada štitnjače – često dolazi do usporenog metabolizma.
- Kardiovaskularni problemi – estrogen štiti srce, pa njegov nedostatak povećava rizik od srčanih bolesti.
Važno je naglasiti da što je organizam mlađi to posljedice mogu biti ozbiljnije.
Žene sa FHA osim simptoma depresije imaju osobni doživljaj nesavršenosti i nesigurnosti uz osjećaj gubitka kontrole nad svojim životom te manji kapacitet za nošenje sa svakodnevnim stresom. Obično postavljaju visoke ciljeve i kriterije prema sebi, uz ista očekivanja i od okoline, zbog čega su pretjerano kritički nastrojene i slabo tolerantne i sve im to dodatno izaziva stres.
Kako prepoznati FHA?
Ako ste primijetili da vam menstruacija izostaje nekoliko mjeseci, a pritom ste promijenili prehrambene navike, povećali intenzitet vježbanja ili doživjeli stres, moguće je da imate funkcionalnu hipotalamičku amenoreju.
Ostali simptomi uključuju:
- Hladne ruke i noge
- Nizak krvni tlak
- Gubitak kose
- Suha koža
- Nizak libido
- Umor i nesanicu

Dijagnozu FHA postavlja liječnik na temelju razgovora, krvnih pretraga i hormona i isključenja drugih uzroka amenoreje, poput sindroma policističnih jajnika (PCOS) ili problema sa štitnjačom.
Kako se oporaviti?
Oporavak od FHA zahtijeva strpljenje i promjene u načinu života, a povratak menstruacije obično dolazi tek na kraju lječenja.
- Povećanje unosa kalorija
Tijelu je potrebno više energije kako bi ponovno pokrenulo hormonske procese. Treba povećati unos zdravih masti (avokado, orasasti plodovi, maslinovo ulje) i složenih ugljikohidrata (cjelovite žitarice, voće). Osim toga, preporuča se uzimanje aminokiselina za povećanje energije i očuvanja mišićne mase ( L carnitin, L arginin, N acetyl cistein) i vitamina D za kosti.
- Smanjenje intenziteta vježbanja
Razmisliti o smanjenju volumena treninga i ubacivanju aktivnosti poput joge i laganih šetnji.
- Upravljanje stresom
Prakticiranje meditacije, tehnika disanja i dovoljno sna može pomoći u snižavanju kortizola. Uz to se mogu koristiti i neki suplementi (pasiflora, radiola,...)
- Hormonalna terapija (ako je potrebno)
U vezi toga treba se konzultirati sa svojim ginekologom jer sve dok je veliki energetski deficit, hormonalna terapija nema nikakvo zaštitno djelovanje na kosti i ostale organe, osim što može umjetno održavati ciklus u vidu psihološke potpore.
- Podrška
Rad sa psihoterapeutom preporučuje se što prije započeti jer može biti ključan za trajni oporavak. Razgovori sa terapeutom mogu pomoći da se redefinira osobna povijest, nađu načini da se lakše upravlja dnevnim stresom i međusobnim odnosima i ublaže simptomi depresije.
FHA je ozbiljno stanje koje često prolazi neprimijećeno jer se izostanak menstruacije može smatrati “normalnim” u svijetu intenzivnog fitnessa i dijeta. Međutim, izostanak ciklusa znak je da tijelo nije u ravnoteži. Pravilna prehrana, odmor i briga o mentalnom zdravlju ključni su koraci prema oporavku.
Napisano od: Dr.sc. Ivana Pentz, Specijalist ginekologije i opstetricije-subspecijalist humane reprodukcije.
Obratite nam se s povjerenjem
Nazovite nas telefonski na +3851 3764 246 ili pošaljite upit putem online obrasca u nastavku stranice
Ne odgađajte zdravlje
Pošaljite upit
Radno vrijeme
Pon - čet: 10-20h
Petak: 10-18h
Subotom: po dogovoruNedjeljom i blagdanom zatvorenoTel: +3851 3764 246
E-mail: [email protected]
Lokacija
Trg Petra Preradovića 6
Poliklinika Fleur smjestila se na drugom katu rezidencije "Centra Cvjetni“ (ulaz s Varšavske).
Vidi detaljnije kako doći u polikliniku.