Naša ginekologinja dr.sc. Ivana Pentz (Specijalist ginekologije i opstetricije, subspecijalist humane reprodukcije) ima preko 20 godina iskustva, od toga 15 godina rada u bolnici s više studijskih boravka na klinikama u Austriji i Njemačkoj. Doktorica Pentz bila je dugogodišnja voditeljica ambulante za dječju i adolescentnu ginekologiju te voditeljica ambulante za menopauzu u KBC-u Sestre Milosrdnice. Autorica je brojih znanstevnih radova objavljenih u priznatim svjetskim znanstvenim časopisima.
Svoju ljubav prema medicini, strast i predanost prema stručnosti i profesionalizmu, uz konstantno usavršavanje i edukaciju, te potrebu da svoje pacijentice pregledava i liječi s osobnim pristupom dajući im dovoljno pažnje i vremena, doktorica Pentz nastoji svakodnevno prenijeti na rad ginekološke ordinacije, ali i cijele Poliklinike Fleur.
U sklopu ginekološke ordinacije nudimo niz ginekoloških usluga podijeljenih po područjima u nastavku:
GINEKOLOGIJA
Dječja i adolescentna ginekologija vrlo je specifična. Znanje i iskustvo u tretiranju ove najosjetljivije grupe malih pacijentica zahtijeva ne samo poznavanje ginekologije i embriologije, već endokrinologije i psihologije.
Na poveznici saznajte koji su to najčešći razlozi posjeta ginekologu u dječjoj i adolescentnoj dobi te kako izgleda ginekološki pregled djevojčica.
SAZNAJ VIŠEPrvi ginekološki pregled trebalo bi planirati prije prvog spolnog odnosa radi dobivanja informacija o svom zdravlju te naputaka o odgovarajućoj kontracepciji i prevenciji spolno prenosivih bolesti te mogućem cjepljenju protiv HPV-a. Potreba za ranijim pregledom obično se javlja zbog pojave nekih od tegova.
Na poveznici saznajte kada otići na prvi ginekološki pregled, kako izgleda i što podrazumijeva te kako se pripremiti za ginekološki pregled.
SAZNAJ VIŠEGinekološki pregled bi trebalo učiniti jednom godišnje, ali ako se pojavi peckanja, svrbež, pojačani iscjedak, bolovi ili neka nepravilnost menstruacijskog krvarenja potrebno je posjetiti ginekologa i prije.
Na poveznici saznajte što podrazumijeva ginekološki pregled, što vaš ginekolog treba znati o vama, odnosno što mu sve trebate reći i kako se pripremiti za pregled.
SAZNAJ VIŠEUloga ginekologa je važna, jer dostupnošću i otvorenošću prema svojim pacijenticama u mogućnosti je otkloniti dvojbe i strahove te svakoj pacijentici individualno savjetovati kontracepcijsku metodu.
Na poveznici saznajte što bi trebalo znati o pojedinoj kontracepcijskoj metodi prije korištenja, namjeni, prednostima i mana oralnih (kontracepcijskih) pilula i hormonske spirale.
SAZNAJ VIŠENeplodnim se smatra par koji nakon godinu dana nezaštićenog odnosa ne uspije ostvariti trudnoću i to ako je žena mlađa od 35 godina. Međutim, ako je žena starija od 35, onda se ovo razdoblje skraćuje na 6 mjeseci. Razlog je tome što s dobi žena opada kvaliteta jajnih stanica, pa je čitav postupak potrebno malo ubrzati. Uz detaljnu anamnezu koja podrazumijeva razgovor sa ženom, slijedi: ginekološki pregled i UZV, mikrobiološka obrada, hormonalni status, SIS (sonohisterografija) ili HSG (histerosalpingografija), te ponekad i HSC (histeroskopija). S partnerove strane, potrebno je napraviti spermiogram.
Precizna i bezbolna dijagnostička metoda, rutinski se primjenjuje i dopuna je ginekološkom palpatornom pregledu. Obavlja se vaginalnom ili abdominalnom sondom. Dvodimenzionalni (2D) ultrazvuk može se nadopuniti korištenjem obojenim doplerom (CD) koji omogućava procjenu prokrvljenosti organa i tvorbi u zdjelici te doprinosi preciznijoj dijagnozi. Trodimenzionalni ultrazvuk (3D) daje prostorni prikaz organa i tvorbi što je osobito korisno u dijagnosticiranju anomalija.
Sonohisterografija (SIS) je ultrazvučna metoda kojom se uz pomoć injicirane fiziološke otopine u šupljinu maternice upotrebom tankog katetera bolje prikazuje unutrašnjost maternice sa svim eventualnim patološkim tvorbama. Iskusniji ultrasoničar može istom metodom ujedno ispitati prohodnost jajovoda. Umjesto fiziološke otopine moguće je koristiti kontrast kojim se još preciznije prikazuju maternična šupljina i sigurnije dokazuje prohodnost jajovoda, pa ovu metodu radije zovemo histerosalpingografija (HSG).
Kolposkopija je medicinski postupak kojim se pod velikim povećanjem i osvjetljenjem promatra vrat maternice, rodnica i stidnica pomoću posebno dizajniranog pokretnog mikroskopa pod nazivom kolposkop.
Na poveznici saznajte više o vrstama kolposkopije, kada, kako i zašto se izvodi kolposkopija te što nakon postupka i koje su moguće nuspojave.
SAZNAJ VIŠETekućinska citologija kao metoda probira jednako je vrijedna kao klasični PAPA test uz prednost da iz istog uzorka za testiranje na HPV radi se i citološka analiza stanica, što znači da nije potrebno uzimati uzorak dva puta. Način uzimanja uzorka je isti samo što se stanice ne razmazuju ručno na stakalce, nego se isperu u bočici s otopinom za transport.
Saznajte na poveznici više zašto smo u poliklinici uveli LBC metodu i koje su njezine prednosti.
SAZNAJ VIŠELETZ metoda, zahvat kojim se odstranjuje transformacijska zona na površini vrata maternice niskovoltažnom električnom omčom, kao i konizacija, dijagnostički i istodobno terapijski postupak prilikom kojeg se uzima dublji isječak vrata maternice u vidu konusa ili stošca, mogu pomoći pri odstranjivanju prekanceroznih lezija na vratu maternice.
Na poveznici saznajte više o LETZ metodi i kako se izvodi, što je i kada se radi konizacija te kakav je oporavak nakon LETZ metode, a kakav nakon konizacije.
SAZNAJ VIŠEHisteroskopija je minimalno invazivan endoskopski zahvat koji omogućava detaljan pregled unutrašnjosti maternice. Izvodi se histeroskopom na koji je priključena video kamera (neka vrsta uskog teleskopa), a uvodi se kroz vrat maternice u materničnu šupljinu. Histeroskopija može biti dijagnostička ili terapeutska. U poliklinici Fleur izvodi se histeroskopija u intravenskoj anesteziji i pacijentica istoga dana ide doma (nakon nekoliko sati mirovanja) - za razliku od bolnice gdje pacijentica mora ostati dan-dva.
Na poveznici saznajte razliku između dijagnostičke i terapeutske histeroskopije, kada se koja koristi te koji su mogući simptomi nakon zahvata.
SAZNAJ VIŠELASERSKI TRETMANI U GINEKOLOGIJI
Laserska fototerapija MonaLisa Touch (Pomlađivanje vulvovaginalnog područja laserom) radi se prvenstveno u svrhu liječenja vaginalne suhoće, gubitka elasticiteta i urinarne inkontinencije, ali i za obnavljanje i poboljšanje seksualne funkcije nakon poroda i u menopauzi.
Na poveznici saznajte koji su sve razlozi za pomlađivanje vagine, kako izgleda tretman Mona Lisa Touch laserom, da li je lasersko pomlađivanje vagine bolno te ima li lasersko pomlađivanje vagine trajan učinak.
SAZNAJ VIŠENeinvazivno blago preoblikovanje usana zagrijavanjem kože odnosno potkožnog tkiva radi se CO2 laserom metodom Mona Lisa Touch ili radiofrekvencijskim uređajem Ellman sa Pelleve dodatkom. Razlike u tretmanu su minimalne, osim što laserski tretman traje kraće u odnosu na jedan tretman radiofrekvencije. U oba slučaja potrebno je napraviti 3-4 tretmana u razmaku od jednog mjeseca. Rezultati su već vidljivi nakon jednog ili oba tretmana.
Hiperpigmentacija vanjskog spolovila, koja se često događa nakon depilacije ili nakon trudnoće, nekim ženama predstavlja problem te se može uspješno riješiti laserskom fototerapijom MonaLisa Touch. Tretman se radi posebnim nastavkom, neinvazivan je i bezbolan. Ponavljaju se tri tretmana u razmaku od mjesec dana.
Izbjeljivanje vulve laserom posljednji je trend u svijetu, o kojemu se puno pričalo na prvom kongresu ginekološke estetike u Rimu, na kojemu je sudjelovala i naša dr. Pentz.
Prekomjerno razvijene stidne usne nisu samo estetski nedostatak, one zahtjevaju i viši stupanj higijene, osobito tijekom razdoblja mjesečnice.
Labioplastika uključuje rezanje suvišnog tkiva, laserom ili radiofrekventnim nožem, a može se raditi i u lokalnoj anesteziji. Krvarenje je minimalno, no najčešće se na kraju operacije postavlja nekoliko manjih šavova, što zahtjeva i oporavak od otprilike 7 dana uz uzimanje antibiotika. Nakon labioplastike potrebno je pričekati sa spolnim odnosima, otprilike mjesec dana nakon zahvata.
VOĐENJE TRUDNOĆE
Odlučili ste se za trudnoću i konačno ste emocionalno spremni, ali niste sigurni je li spremno vaše tijelo? Kako bismo vama i vašem budućem djetetu pružili razvoj u što boljoj i što zdravijoj okolini, nudimo vam prekoncepcijsko savjetovanje i to onog časa kad ste počeli razmišljati o trudnoći.
S druge strane, trudni se i dvojite što je normalno osjećati, jesu li grčevi normalni ili nisu, smijete li i koliko povraćati, što smijete jesti, smijete li vježbati, koliko morate mirovati, smijete li putovati, koje lijekove smijete uzimati, trebate li neke dosadašnje navike u potpunosti mijenjati ili samo prilagoditi?
Na poveznici saznajte više o savjetovanju prije i za vrijeme trudnoće.
SAZNAJ VIŠEPregledi u trudnoći su specifični i ponešto se razlikuju od onih 'klasičnih' tzv. bimanulanih ginekoloških pregleda izvan trudnoće. U početku trudnoće pregled se neće ni po čemu razlikovati od klasičnog, ali kasnije treba paziti smijete li biti pregledani bimanualno ili ne, jeste li i koliko «otvoreni» itd. Pregled u trudnoći može nam odgovoriti na važna pitanja poput prijeti li možda pobačaj ili prijevremeni porod, trebate li mirovati, trebate li uzimati lijekove za smirenje kontrakcija, kada možemo očekivati porod, kada ste spremni za porod i sl.
Na poveznici saznajte koje sve vrste pregleda pružamo našim trudnicama.
SAZNAJ VIŠEOsim dvodimenzionalnog standardnog prikaza, vaše dijete možemo pratiti trodimenzionalno 3D ili u stvarnom vremenu 4D ultrazvukom. Ultrazvuk koji se nalazi u Poliklinici Fleur, osim što nudi savršen prikaz na standardnom ekranu samog aparata, osmišljen je i poseban priključak samo za vas, LCD ekran na zidu. Putem LCD ekrana na zidu ispred vas, vi i vaš partner možete nesmetano i tijekom cijelog pregleda uz veliko povećanje promatrati vaše dijete
Na poveznici saznajte više koje sve ultrazvučne preglede u trudnoći nudimo i u kojem dijelu vaše trudnoće se obavlja pojedini UZV pregled.
SAZNAJ VIŠE.Danas, zlatni standard za otkrivanje najčešćih kromosomskih grešaka je i dalje takozvani kombinirani probir. Radi se u ranoj trudnoći i to s 11 do 13 + 6 tjedana trudnoće. Kombiniranjem ultrazvučnih i biokemijskih biljega određuje se rizik trudnice za kromosomopatije i to za tri najčešća sindroma, Downov, Edwardsov i Patauov.
Harmony test je neinvazivni DNA test za rano otkrivanje Downovog sindroma s iznimno velikom točnosti. Ako želite, Harmony test će vam otkriti i o kojem spolu vašeg fetusa se radi. Test se može napraviti već s 10 tjedana trudnoće.
Na poveznici saznajte više o kombiniranom probiru i Harmony testu; kada napraviti i kako izgleda pojedino testiranje za Kromosomopatije.
SAZNAJ VIŠE.Amniocenteza je invazivni zahvat kojim se punkcijom kroz trbušnu šupljinu dobiva uzorak plodne vode u kojoj se nalaze fetalne stanice za analizu u svrhu dijagnoze eventualnih kromosomskih poremećaja, a zbog sigurnosti za fetus odvija se pod kontrolom ultrazvuka.
Na poveznici saznajte više o amniocentezi - kada se provodi i kako izgleda zahvat te je li potrebno mirovanje nakon zahvata.
SAZNAJ VIŠE.Pošaljite upit
Tel: +3851 3764 246
E-mail: [email protected]
Lokacija:
Trg Petra Preradovića 6
Poliklinika Fleur smjestila se na drugom katu "Centra Cvjetni“ (ulaz s Varšavske) Vidi kartu.