Hormoni imaju ulogu u određenim bolestima dojke, a zaslužni si i za potpuni razvoj dojke u trudnoći, te za promjene tijekom svakog menstrualnog ciklusa. Dok su dobroćudne promjene dojke česte kod mladih i starijih žena, zloćudne bolesti dojke javljaju se najčešće oko i nakon menopauze. Iako mnogo rjeđi od dobroćudnih promjena, karcinomi dojke najčešći su karcinomi u žena te predstavljaju značajan zdravstveni problem u razvijenim zemljama.
Kao posljedica razvojnih poremećaja javljaju se: smanjenje dojke (hipoplazija), prekomjeran rast dojke (makromastija), nedostatak jedne ili obje dojke (amastija) te pojava prekobrojnih dojki ili tkiva dojke izvan njegovog uobičajenog položaja, npr. u području pazuha (ektopična dojka).
U akutnom obliku javlja se kao bakterijska upala, najčešće u mladih žena tijekom dojenja. Dojka je bolna, povećana, crvena i topla na dodir. Upalu je potrebno liječiti antibioticima jer se bez liječenja može proširiti i uzrokovati nastanak apscesa (lokalizirane nakupine gnoja) kada je obično potrebna i kirurška terapija. Kroničan oblik upale češći je u kasnijoj dobi, a može biti bez simptoma ili se očitovati bolnom dojkom s krvavim ili žućkastim gustim iscjetkom. Simptomi poput onih u upali mogu se javiti i kod nekih oblika raka dojke, zbog čega ih se ne smije zanemariti.
U ovoj je bolesti izrazito važno rano otkrivanje, zbog čega se veliki napor ulaže u edukaciju žena o preventivnim mjerama. U 80% slučajeva raka dojke žena otkrije sama što govori o važnosti samopregleda dojke. Svaka žena nakon navršene 20.godine trebala bi barem jednom mjesečno (na početku menstrualnog ciklusa) opipom pregledati obje dojke. Ženama nakon 50. godine života preporučaju se godišnje pregled dojki kod liječnika, a žene s pozitivnom obiteljskom anamnezom za karcinom dojke potrebno je kontrolirati i ranije.
Tel: +3851 3764 246
E-mail: [email protected]
Trg Petra Preradovića 6
Poliklinika Fleur smjestila se na drugom katu "Centra Cvjetni“ (ulaz s Varšavske) Vidi kartu.