Genitalna bolna stanja kod žena-vulvodinija - Poliklinika Fleur

Genitalna bolna stanja kod žena-vulvodinija

bolan spolni odnos-dispareunija
Genitalna bolna stanja kod žena-dispareunija
1. kolovoza 2024.
VAGINIZAM
Genitalna bolna stanja kod žena-vaginizam
29. rujna 2024.

Za razliku od dispareunije koja je isključivo vezana za spolni odnos, vulvodinija se manifestira izvan spolne aktivnosti.

Vulvodiniju definiraju isprekidane ili kontinuirane epizode nelagode ili boli u području vanjskog spolovila koje traju barem 3 mjeseca i nisu povezane sa uobičajenim ginekološkim i kožnim bolestima ili alergijskim manifestacijama, a mogu se javiti čak i u dječjoj i ranoj adolescentnoj dobi.

U većini slučajeva radi se o kontaktnoj vulvodiniji čija pojava je vezana za kontakt ili podražaj, dok oko 20% žena osjeća difuznu bol ili pečenje neovisno o podražaju, i tada govorimo o spontanoj neprovociranoj vulvodiniji.

Razlikujemo ih s obzirom na vrijeme i područje gdje se bol javlja pa govorimo o primarnoj, stečenoj, generaliziranoj i lokaliziranoj:

  • vulvodiniji kod koje pečenje, nelagoda ili akutna bol se javljaju duž cijele ili djela vulve i mogu se javiti kod malih djevojčica
  • vesibulodiniji kod koje bol se javlja kod kontakta ili spontano u području oko ulazu u vaginu (vestibulum), često kod adolescentica

Zajednička im je karakteristika da predstavljaju jedan od najvećih izazova u dijagnostici i liječenju u ginekologiji, a karakterizira ih osjećaj pečenja, žarenja, pojačane podraženosti, osjećaja rezanja nožem, probadanja, svrbeži i bolnosti u području vulve ili/i ispred ulaza u vaginu.

Vulvodinija se klasificira kao disfunkcionalna bol, spontana ili provocirana, karakterizirana osjetilnim pojačavanjem različitog inteziteta. Etiologija obuhvaća široki spektar bioloških, kognitivno-emicionalnih i interpersonalnih faktora. Ponekad, na početku javljanja patologije može postojati triger kao što je urinarna infekcija, kronična vulvovaginalna infekcija, mikrotrauma ili neki medicinski zahvat. Izlaganje polucijskim faktorima okoline također se spominje kao mogući uzrok. Kao posljedica navedenih stanja koža i sluznica budu oštećene, stanjene i hiperosjetljive. Međutim, potencijalno traumatski događaj često je jedan od najvažnijih uzroka boli. Zanimljivo je da u praksi, u većini slučajeva se ne uspije dokazati niti jedan stvarni triger.

Uz gore navedene simptome ponekad bude prisutna hiperosjetljivost udaljene regije kao što  je područje oko pupka, a često i povišen tonus muskulatura dna zdjelice koji se pogoršava sa lokalnim podražajem što se objašnjava krugom očekivane boli, jer kad tijelo očekuje poznati osjećaj boli, automatski nekontrolirano stišće mišiće oko rodnice i dna zdjelice što izaziva dodatnu bol.

Iz svega ovoga jasno je da je otkrivanje ove patologije vrlo kompleksno, ali važno jer ovakva situacija sa boli i nelagodom u području urogenitalne regije može imati snažan utjecaj na samopouzdanja i seksualnost, naročito ako se radi o mlađoj populaciji.

U anamnezi ključni elementi za dijagnozu vulvodinije su:

  • preboljele subkronične ili kronične urogenitalne infekcije (naročito gljivične), genitalni herpes, kondilomi, krioterapija ili traume i operacije u toj regiji
  • korištenje niskodozažnih hormonskih kontraceptiva odnosno smanjena količina estrogena
  • povećan broj i preosjetljivost živčanih završetaka uz često snižen prag boli i na drugim djelovima tijela
  • neki sportovi kao što su bicikliranje, fitness bicikli, konjički sport
  • emocionalne reakcije kao što su anksioznost, depresija, stresna situacija, problemi u odnosima
  • prisutnost i dispareunije (bolnost i nelagoda za vrijeme spolnog odnosa)
  • psihosomatske smetnje kao tenzijeske glavobolje, hiperaktivni probavni sustav (IBS), bol u mišićima
  • povećana senzitivnost na druge podražaje kao što je svijetlo, zvuk, miris, temperatura
  • pozitivna alergijska anemneza
  • poremećaj spavanja (nekvalitetan i kratki san negativno djeluje na toleranciju)
  • negativno iskustvo prve penetracije (koitus, tampon)
  • trauma kao posljedica nasilja

Iznimno precizna objektivna procjena je ključna za postavljanje dijagnoze. Pod specijalnim svjetlom i povećanjem (kolposkop) se pregleda detaljno vanjsko područje kako bi se eventualno uočile promjene izgleda i boje kože i sluzice ili mikro lezije. U slučaju odsutnosti vidljivih kliničkih znakova može se radi Q tip test sa dodirivanjem vatenim štapićem područja vanjskog spolovila u smjeru kazaljke na satu. Treba naglasiti da područje u Hartmanovoj liniji (unutarnja linija malih labije na granici sa vestibulumom je prekrivena nekeratiniziranim epitelom koji potječe od urogenitalnog sinusa i uvijek predstavlja najosjetljivije taktilno područje, isto vrijedi i za upalu. Međutim, prema najnovijim stavovima test sa štapićem više nije potrebno raditi, pa se za postavljanje dijagnoze koriste anamnestički podatci i vanjski izgled spolovila. Također, treba procijeniti da li je dodatno potrebno napraviti MRI ili EMG u svrhu isključenja bolesti koštanomišičnog sustava.

Kod malih djevojčica treba misliti na prisutnost parazita za koje je karakteristično epizoda iznenadnog buđenja iz sna uz prisutnost jake boli u vulvovaginalnoj i perianalnoj regiji.

dr.sc.Ivana Pentz

Zanimljivo je spomenuti da odrasle osobe sa vulvodinijom imaje neke zajedničke sociopsihološke karakteristike, a to su većinom obrazovane žene sa vrlo visokim zahtjevima prema sebi i drugima, žele biti svima na usluzi i teško izražavaju NE i NE ŽELIM, ambiciozne su, imaju ciljeve i znaju što žele u životu, najčešće imaju stalnog partnera, samosvjesne su, vode zdrav život, rijetko su pretile, ali se osjećaju seksualno bezuspješne i osamljene i rijetko razgovaraju o problemu vulvodinije. Učestalost varira i veća je u mlađoj populaciji, a prema istraživanjima 20% žena navodi da u nekom djelu svog života osjećaju bol, nelagodu i pečenje u području vulve i da to traje dulje od 3 mjeseca.
vulvodinija

Liječenje

.Liječenje predstavlja dugotrajan proces koji se bazira na multidisciplinarnom pristupu i dobroj suradnji baziranoj na povjerenju i strpljenju. Premda se prvi put vulvodinija spominje u medicinskoj literaturi krajem 19. stoljeća, o toj problematici znamo malo, odnosno za vrijeme medicinskog školovanja ne uči se o toj temi dovoljno. Međutim, tko želi dodatna znanja i vještine može ih steći kroz posebne edukacije o seksualnom zdravlju.

Uz savjete o lokalnoj intimnoj higijeni, ovisno o dobi može se preporučiti korištenje estrogenske kreme, najbolje je promestrien jer ima isključivo lokalno djelovanje sa slabo aktivnim estrogenom. Cilj je da se ojača površni sloj sluznice. Druga vrsta topičnih preparata nisu se pokazala učinkovitim. Uspješnim su se pokazali laserski tretmani vulvovaginalnog područja MonaLisaTouch kao i biostimulacija Dafne (crveno, infracrveno, plavo svijetlo i elektroporacije) jer njihovo djelovanje između ostalog se bazira na opuštanju mišića dna zdjelice zbog čega prestaje pojačani pritisak na živčane završetke i krvne žile i poboljšava se prehrana tkiva dna zdjelice vulve i vagine te se simptomi smanjuju.  Od psihofarmaka ako je potrebno se preporučuje aminotriptolin i gabapentin. Isto tako tjelovježba odosno fizikalna terapija za mišiće dna zdjelice mogu biti korisnim. Svako treba spomenuti kognitivno bihevioralnu terapiju s kojom se upoznaje i uči o vlastitom tijelu i njegovim reakcijama, načinima opuštanja i desenzibilizaciji.


Napisano od: Dr.sc. Ivana Pentz, Specijalist ginekologije i opstetricije-subspecijalist humane reprodukcije.
Obratite nam se s povjerenjem

Nazovite nas telefonski na +3851 3764 246 ili pošaljite upit putem online obrasca u nastavku stranice


Ne odgađajte zdravlje

Pošaljite upit