Genitalna bolna stanja kod žena-dispareunija - Poliklinika Fleur

Genitalna bolna stanja kod žena-dispareunija

spirala
Spirala za djevojke-prednosti i nedostatci
31. siječnja 2024.
Genitalna bolna stanja kod žena-vulvodinija
4. rujna 2024.

U svakodnevnom radu sa ženama, nerijetko se saznaje da neke žene pate od genitalne boli mjesecima i godinama misleći da je to normalno i da će samo proći, iako svakim danom njihov stres i nezadovoljstvo postaju sve veći, a osjećaj neženstvenosti i neadekvatnosti samo raste.

S druge strane, tijekom povijesti vjerovalo se kako su žene manje seksualne od muškaraca, a ženska seksualnost se do nedavno uglavnom ignorirala uz negativne emocije, osudu i strah.

Međutim, u novije vrijeme žensko seksualno zdravlje privlači pažnju, ne samo žena, već i medija i farmaceutske industrije.

Sve je više ženskih osoba svih dobnih skupina koje imaju potrebu za aktivnim i suvremenim postupcima koji minimaliziraju genitalne smetnje i  vraćaju im u potpunosti kvalitetu života i seksualno zdravlje.

Osim toga, danas je teško odvojiti psihu od tijela te češće govorimo o kombiniranim faktorima koji utječu na genitalno zdravlje pa slijedom toga i terapijske intervencije.

U sljedeća tri bloga pokušat ću objasniti tri najčešća oblika manifestiranja genitalne boli, moguće uzroke i terapijske intervencije.     

Dispareunija ili bol za vrijeme spolnog odnosa izrazito je neugodna smetnja jer ometa seksualno uzbuđenje i uživanje, zbog čega žene koje imaju dispareuniju izbjegavaju spolni odnos ili apstiniraju od bilo kojeg oblika seksualne aktivnosti.

Može se pojaviti na početku spolnog odnosa, za vrijeme ili na kraju, i najčešće se osjeća kao žarenje, oštra rezajuća bol, pečenje i grčevi u rodnici ili duboko u zdjelici.

Iako se javlja u svim dobnim skupinama, studije su pokazale da je dispareunija češća kod adolescentica na početku spolne aktivnosti (strahovi, neiskustvo) i kod žena u postmenopauzi (nedostatak hormona).

Nakon što se isključe svi organski uzroci dispareunije, kao što su:

  • genitalne infekcije koje su ujedno i najčešći uzrok,
  • endometrioza,
  • urinoinfekcije,
  • manjak estrogena
  • te uzimanje nekih lijekova (antialergici, antidepresivi, antihipertenzivi),

treba razmotriti psihosocijalne uzroke boli.

Kod mlađih žena češće su needuciranost i neiskustvo koji imaju za posljedicu prerani snošaj (nepripremljenost unutarnjih spolnih organa zbog nedovoljne uzbuđenosti),

od ostalih uzroka su najčešće: problemi u odnosu među partnerima,

zatim grubost partnera,

(neprorađene) seksualne traume iz prošlosti,

negativni stavovi prema seksu,

sram,

krivnja,

anksioznost i strah od ponovljene boli.

U dijagnostici dispareunije, uz ginekologa, može se uključiti i dermatolog, infektolog, neurolog, i psihijatar (seksološki savjetnik). Liječenje se sastoji od uklanjanja uzroka boli.

U nekim slučajevima uzrok se ne može jasno dokazati pa ćemo tada savjetovati tehnike za ublažavanje boli, kao što su;

  • mindfulness tehnika,
  • fizioterapija dna zdjelice,
  • laserski tretmani rodnice uz biostimulaciju i elektroporaciju,

a sve sa ciljem relaksacije mišića dna zdjelice. Uz tehnike za ublažavanje boli, treba razmišljati o činjenici da seksualno uzbuđenje umanjuje osjet boli, a da bol umanjuje uzbuđenje pa ekscitirajući čimbenici koje mogu povećati uzbuđenost mogu ublažiti dispareuniju. 

Treba ozbiljno shvatiti svaki slučaj dispareunije, dispareunija je tek rijetko psihogeno izazvana, a uzrok često nećemo moći riješiti, ali barem možemo ponuditi metode ublažavanja boli tijekom spolnog odnosa.

Napisano od: Dr.sc. Ivana Pentz, Specijalist ginekologije i opstetricije-subspecijalist humane reprodukcije.
Obratite nam se s povjerenjem

Nazovite nas telefonski na +3851 3764 246 ili pošaljite upit putem online obrasca u nastavku stranice


Ne odgađajte zdravlje

Pošaljite upit