Genitalna bolna stanja kod žena-vaginizam - Poliklinika Fleur

Genitalna bolna stanja kod žena-vaginizam

Genitalna bolna stanja kod žena-vulvodinija
4. rujna 2024.
Iako bi se moglo reći da je vaginizam jedan od najgorih oblika nekontrolirane boli i spazma mišića koji okružuju rodnicu, zanimljivo je da ima gotovo 100% uspješnost izlječenja.

Učestalost vaginizma u Europi je oko 1% u općoj populaciji žena. Prema novijim klasifikacijama dispareunija i vaginizam se svrstavaju u zajednički poremećaj jer ponekad je teško napraviti razliku između ova dva stanja. Vaginizam je češće psihosocijalnog uzroka nego organskog, no organska podloga dispareunije može dovesti do vaginizma.

Dakle, vaginizam je nevoljna kontrakcija vanjske trećine mišićnog zida vagine koja onemogućava penetraciju tijekom spolnog odnosa ali i tijekom pokušaja ginekološkog pregleda ili stavljanja tampona. Prećena je nalagodom, a katkad i bolom. Kod blažeg oblika nemoguća je penetracija penisom, ali je moguća prstom, moguć je ginekološki pregled. U težim slučajevima nemoguća je penetracija na bilo koji način, pa žena ne može umetnuti ni svoj prst, niti se može obaviti ginekološki pregled. Kod najtežeg oblika, žena reagira stiskanjem nogu i nelagodom već pri pokušaju da se partner približi ili gleda njezino spolovilo. Obično žene nemaju problem sa sramom i nije narušeno uzbuđenje, ali ne može doći do penetracije.

Vaginizam se češće javlja kod žena višeg socioekonomskog statusa i visokog obrazovanja. Od organskih uzroka treba isključiti rigidni himen i upalu. Međutim češći uzroci su psihosocijalni kao što je strah od penetracije nakon doživljene boli pri spolnoj aktivnosti ili pokušaju, a kao odraz aktivacije kruga boli s očekujućom boli, zatim rigidni religijski ili obiteljski odgoj, seksualno i emocionalno zlostavljanje, neprerađena neugodna iskustva vezana za seksualnost.

Strah od anticipirajuće (očekujuće) boli  je zatvoren krug koji počinje kada tijelo očekuje poznati osjećaj boli, te se mišići oko rodnice i dna zdjelice nekontrolirano stišću što izaziva dodatnu bol, a refleksni grč se intenzivira. Tijelo ponavljajući reagira refleksno stiščući mišiće i bol se sve više pojačava.  

Terapija se bazira na tehnikama opuštanja, edukaciji o muškom i ženskom spolnom organu (žena može imati strah da će ih prst ili penis povrijediti), upoznavanje vlastitog tijela prvo gledanjem pa onda dodirivanjem te upotreba posebnih dilatatora. Naravno, kognitivna terapija se jako preporučuje.

Ako se uzme u obzir da se krajem 19. stoljeća genitalna bol još uvijek smatrala histerijskim sindromom, dosta smo napredovali od tada što se tiče spoznaja o ovoj nelagodi, ali očito ne još dovoljno jer nerijetko žene godinama idu od liječnika do liječnika (statistike pokazuju da najmanje 4 liječnika promjene) dok im se ne postavi ispravna dijagnoza. Treba uzeti u obzir da se ove dijagnoze ponekad preklapaju i budu prikrivene još nekim drugim simptomima, međutim multidisciplinarni pristup i suradnja te ciljana edukacija pomažu da se u što kraćem vremenu postavi prava dijagnoza i započne sa ciljanom terapijom.  


Napisano od: Dr.sc. Ivana Pentz, Specijalist ginekologije i opstetricije-subspecijalist humane reprodukcije.
Obratite nam se s povjerenjem

Nazovite nas telefonski na +3851 3764 246 ili pošaljite upit putem online obrasca u nastavku stranice


Ne odgađajte zdravlje

Pošaljite upit