Porod, odnosno rođenje djeteta posebno je iskustvo za ženu i prekrasan doživljaj za cijelu obitelji. Žena, koja tada postaje majka, prolazi kroz mnoge promjene i prilagodbe tijekom
9 mjeseci trudnoće kako bi organizam bio spreman za porođaj zdravog djeteta.
Sve promjene kroz koje žena prolazi za vrijeme trudnoće uglavnom su reverzibilne, t
e se tijelo nakon porođaja vraća u tzv. pregravidno stanje.
Porod je prirodna pojava koja je pomalo traumatična za majku i njezin organizam, a tim stručnjaka koji nadgleda i prati porod je uvijek pri ruci da olakša i skrate trajanje istog koliko god to dopuštaju prirodni procesi.
Jedna od metoda „olakšavanja“ poroda, kako za majku tako i za dijete je epiziotomija.
Epiziotomija je zahvat pri kojim se urezuje međica (prostor između vagine i anusa) kako bi se povećao vaginalni otvor i time se olakšao izlaz djetetu. Mišljenja oko epiziotomije su pomalo podijeljena, a ono što
svaku novopečenu majku zanima je pitanje što nakon epiziotomije?
Epiziotomija – kada i zašto?
Epiziotomija se ne izvodi rutinski već samo ako se međica ne rasteže u odgovarajućoj mjeri te sprječava porod, većinom kod prvorotki u terminu. Zahvat se izvodi u tijeku izgona djeteta, pri ukazivanju glavice na izlazu u vulvi i napinjanju međice.
Urez se može izvoditi bez analgezije, iako je infiltracija lokalnim analgetikom moguća. Epiziotomija sprječava pretjerano rastezanje i mogući razdor tkiva međice, uključujući i prednje razdore,ujedno štiti i meki porođajni kanal od razdora, ali i sprječava kasnije moguće posljedice kao što su slabost mišića dna zdjelice i statička inkontinencija. Kirurški rez lakše je zašiti od razdora, a osim toga zahvatom se ubrzava dugo porođajno doba (rođenje djeteta), a time i prevenira mogućnost fetalne patnje ploda. Epiziotomija se izvodi medijalno i lateralno.
Medijalni rez je u središnjoj liniji od središnje točke stražnje komisure prema rektumu. Prednost ovog reza je što se izvodi upravo u medijalnoj liniji, te manje boli i bolje zacijeljuje, ali postoji veća opasnost od širenja reza i oštećenja rektalnog sfinktera i/ili rektuma, što je pak jako važno na vrijeme prepoznati i zbrinuti. Ovaj rez se izvodi rijeđe, a uvjete za njegovo izvođenje diktira izgled međice u porodu.
Drugi tip epiziotomije je mediolateralni rez od središnje linije stražnje komisure pod kutem od 45° lateralno na bilo koju stranu. Ovaj tip se obično ne širi u sfinkter ili rektum, ali uzrokuje jaču postoperativnu bol i cijeli sporije od epiziotomije u središnjoj liniji.