Od svih gore navedenih aspekata najčešći su ipak šiljasti kondilomi najčešće uzrokovani virusima 6 i 11, poznatim kao virusima niskog rizika, iako su u 20% slučajeva u šiljatim kondilomima može detektirati i HPV visokog rizika (16, 18, 31, 33).
Šiljasti kondilomi su papulozne ili nodozne tvorbe (izdignuća kože), papuloznog ili verukoidnog izgleda (mekane, vlažne, sitne ružičaste ili sive kožne tvorbe površine nalik na cvjetaču). Imaju često peteljku i gomilaju se u grupicama.
Podjednako zahvaćaju žene i muškarce i to na koži vanjskog spolovila (stidnica), u rodnici, penisu i široj anogenitalnoj regiji. U većini slučajeva prisutnost kondiloma je bezbolna, no zbog svojeg položaja i veličine mogu uzrokovati nelagodu. Njihova prisutnost kod nekih osoba može izazvati peckanje i svrbež, te rijetko rezultira krvarenjem ili otežanim mokrenjem ukoliko se kondilomi nalaze u mokraćnoj cijevi.
U posljednje vrijeme sve se više navodi značenje intrauretralnih kondiloma (u mokraćnoj cijevi) zbog moguće povezanosti s karcinomom mjehura i prostate. Moguća je i pojava kondiloma u ustima, jeziku i grlu.
Ravni kondilomi teže su uočljivi i imaju veći onkogeni potencijal u usporedbi s klasičnim šiljastim kondilomima. Najveći broj HPV infekcija vrata maternice kao i određeni broj asimptomatskih promjena kod muškaraca pripisuje se ovom kliničkom obliku HPV infekcije.
Gigantski kondilom je masivna tumorska lezija anogenitalne regije koji osim kliničke impresivnosti ukazuje na znakove malignosti i detekciju HPV visokog rizika. Iz bovenove papuloze koja se manifestira pojavom mnogobrojnih papula na vanjskom spolovilu izoliran je najčešće HPV 16.
Pregled je osnova za postavljanje dijagnoze genitalnih bradavica. Pregledati treba cijelu anogenitalnu regiju uz pomoć jakog svijetla i povećala. Pomoćna metoda je kolposkopija i peniskopija te premazivinje tkiva 3% octenom kiselinom.
Međutim, danas se za preciznu dijagnostiku infekcije HPV-om isključivo upotrebljava molekularna dijagnostika za dokazivanje prisutnosti DNA HPV.
Liječenje se svodi na mehaničko odstranjenje kondiloma i to premazivanje podofilinom, primjenom 5-fluorouracila, trikloroctene kiseline, intralezijski i peroralno primjenom interferona, korištenjem imiquimodom (Aldara 5% krema), krioterapijom, ekskohleacijom, elektrokoagulacijom, klasičnom ili laserskom kirurškom terapijom.
Izbor metode ovisi o broju i lokalizaciji promjena, iskustvu liječnika, stavu bolesnika, kao i o ekonomskim mogućnostima.
Prevencija HPV infekcije na prvo mjesta stavlja cjepivo protiv više vrsta HPV-a, no ne smije biti zanemarena niti edukacija, odgovorno spolno ponašanje i primjena kondoma.
Brojne studije ukazuju na nedvosmislenu, vrlo učinkovitu zaštitu 4-valentnim HPV cjepivom (odnedavno se koristi i 9-valentno cjepivo koje osigurava zaštitu od 9 najčešćih i najopasnijih vrsta HPV-a).
Na kraju treba uzeti u obzir da lijek za liječenje HPV-a još uvijek ne postoji i da je liječenje najčešće višekratno, ponekad neugodno, a recidivi (vraćanje manifestnog oblika HPV infekcije) unatoč liječenju se mogu pojaviti u 30-70% slučajeva.
Posjet vašem liječniku jedino dozvoljava točnu dijagnozu, pravilni tretman uklanjanja i sprječava nepotrebne komplikacije.
Tel: +3851 3764 246
E-mail: [email protected]
Trg Petra Preradovića 6
Poliklinika Fleur smjestila se na drugom katu "Centra Cvjetni“ (ulaz s Varšavske) Vidi kartu.