Ostali uzroci hemoroida mogu biti: dugotrajno sjedenje, neprimjerena ishrana, jak fizički napor i dr.
Pri samom porodu zbog snažnog pritiska se isto tako mogu pojaviti čak i ako nisu bili prisutni za vrijeme trudnoće.
Hemoroidi nastali za vrijeme trudnoće često znaju ubrzo nakon poroda nestati sami od sebe, no ukoliko perzistiraju mogu biti uzrok brojnim neugodnim simptomima, kao što je krvarenje za vrijeme obavljanja nužde, svrbež u rektalnom području, osjećaj da nužda nije obavljena do kraja, a moguća je i pojava bolne stolice.
Liječenje hemeroida
Prehrana i promjena stila života mogu puno pomoći u sprječavanju pojavljivanja hemoroida, ali i u smanjivanju tegoba već postojećih. Dok bolest još nije uznapredovala dobro je povećati unos dijetalnih vlakana, povećati unos tekućine kako bi održali hidrataciju. Najvažniji savjet je svakako izbjeći zatvor hranom bogatom vlaknima, unosom dovoljno tekućine, kretanjem, ukoliko je potrebno i lijekovima protiv zatvora, te izbjegavajte namirnice koje potiču zatvor. Ne odugovlačite s odlaskom na WC i ne zadržavajte stolicu jer to stvara pritisak na problematično područje.
Radite svakodnevno
Kegelove vježbe. Ne samo da ćete povećati cirkulaciju u rektalnom području i ojačati mišiće oko anusa (pa prema tome i smanjiti vjerojatnost da dobijete hemoroide), nego ćete također ojačati i tonus mišića oko vagine i oko mokraćnog kanala, što može pomoći da se Vaše tijelo brže oporavi nakon poroda. Izbjegavajte duže stajanje ili sjedenje, redovita tjelovježba svakako pozitivno djeluje na smanjivanje tegoba, ali i pojavu hemoroida.
Na tržištu postoje mnogi proizvodi za ublažavanje tegoba uzrokovanih hemoroidima, no oni uglavnom olakšavaju simptome bolesti, ali ne liječe samu bolest. Postoje brojni preparati za lokalnu primjenu. Većina preparata predstavlja kombinaciju aktivnih sastojaka. Oni mogu biti u različitim oblicima kao što su kreme, masti i čepići.
Ukoliko blage i preventivne promjene navika ne dovedu do izlječenja, pogotovo u višim stupnjevima,
kod jako velikih hemoroida potreban je kirurški zahvat. Operacija hemoroida (hemoroidektomija) je najbolja i najuspješnija metoda za liječenje hemoroida. Indikacije za operacijsko liječenje hemoroida su vanjski hemoroidi, unutrašnji hemoroidi III i IV stupnja, te trombozirani hemoroidi. Zahvat se može izvoditi u lokalnoj anesteziji (ako je riječ o samo jednom čvoru) ili u općoj anesteziji kada je potrebno odstraniti 2 ili 3 hemoroidalna čvora. Operacijskim zahvatom se u potpunosti odstrani povećano tkivo vanjskih ili unutarnjih hemoroida što uključuje sluznicu i dio kože. Kirurški zahvat oslobađa u potpunosti od hemoroidalnih tegoba.